Jak ustalić przychód z umorzenia udziałów
Jeżeli wynagrodzenie wspólnika z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce z o.o. znacznie odbiega od wartości rynkowych, to organ podatkowy ma prawo je doszacować.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 października 2020 r. (0113-KDIPT2-3.4011.598.2020.1.SJ).
Z uwagi na plany restrukturyzacji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zaplanowane zostało umorzenie części udziałów, należących do wnioskodawczyni – osoby fizycznej posiadającej ponad 50 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki. Czynność ta miała odbyć się poprzez nabycie przez spółkę udziałów wnioskodawczyni w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), a zgodnie z informacjami przedstawionymi we wniosku wynagrodzenie wnioskodawczyni - ustalone zasadniczo jako wartość nominalna udziałów – mogło – różnić się od ich wartości rynkowej.
Zdaniem wnioskodawczyni, w planowanym zdarzeniu jej przychodem miało być wyłącznie wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów określone w uchwale wspólników. Co za tym idzie, organ podatkowy nie powinien być uprawniony – na podstawie art. 19 ustawy o PIT – do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta